Strona Główna · Artykuły Styczeń 22 2020 05:41:09
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria zdjęciowa
Galeria filmowa
Kontakt

Symulator MaSzyna
Zapiski maszynisty
Rozkład jazdy PKP

Modelmania (sklep)
Hobbysta (sklep)
Jaga (sklep)
Exito (sklep)
Modele (sklep)
Makieta (sklep)
Techno-Hobby (sklep)
Gama (sklep)
Ehobby (sklep)
Efc-Loko (sklep)
Sk-Model (sklep)
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: maciekb_19
Pulpit sterowniczy lokomotywy EU07 do MaSzyny

Spis treści:


Postęp prac:


Wstęp:

Witam wszystkich zainteresowanych!

_____Opiszę tutaj krok po kroku, jak powstaje mój własny pulpit, a wpisy będę dodawać wraz z postępem prac. Przy każdej aktualizacji, na stronie głównej pojawi się odpowiednia informacja z jej datą. Chciałbym tutaj stworzyć (z tego co wiem) jedyną w Polsce instrukcję stworzenia takiego urządzenia. Będę tutaj zamieszczać dokładne opisy, schematy oraz nazwy konkretnych, wykorzystanych elementów tak, aby nawet ktoś, kto nie ma żadnego pojęcia o mechanice, elektryce, elektronice czy informatyce, mógł sobie sam wykonać coś takiego.

_____Zapraszam do czytania i korzystania, a w razie jakichkolwiek pytań proszę śmiało pisać na PW do użytkownika forum symulatora MaSzyna miko22 lub na e-mail modelarz.kp@gmail.com Zadawać pytania można również w komentarzach po zalogowaniu się.


_____Po długich rozmyślaniach nad tym czy zrobić pulpit na bazie klawiatury oraz portu LPT komputera, czy podłączyć wszystko do kontrolera PoKeys, ostatecznie wybrałem to drugie rozwiązanie. Daje ono możliwość sterowania kilkoma kontrolkami więcej niż LPT oraz podłączenia mierników elektrycznych. Ponadto o wiele łatwiej jest podpiąć wszystkie włączniki, nastawniki i krany hamulców. Jak to dokładnie zrobić, napiszę później, kiedy dojdę już do tego etapu prac. Oczywiście będzie to tylko jeden z wielu sposobów wykonania.

Do góry


Postęp prac:

(19.01.2014r.)

* Po kliknięciu na niektóre zdjęcia trzeba wcisnąć "Ctrl" + "-", żeby miały odpowiednie proporcje. Powodem są błędy przy ich przesyłaniu.

_____Prace posuwają się powoli ze względu na małą ilość wolnego czasu, ale coś udało mi się już zrobić. A więc kolumna nastawników wygląda obecnie tak:

_

_____Mam już też prawie gotowe wszystkie zębatki ustalające wyczuwalne pozycje i odpowiedzialne za blokady (po lewej od nastawnika jazdy, po prawej od nastawnika kierunkowego i bocznikowania) oraz część elementów mocujących łożyska wałów (również po prawej):

_

_____Przerobiłem woltomierz WN i NN na dwa amperomierze WN zmieniając ich tarcze na papierowe zrobione przeze mnie i dodałem podświetlenie z diodowych taśm LED na 12V, ponieważ tylko jeden miernik ma możliwość podświetlenia spoza obudowy (drugi - dawny woltomierz WN - jest starszy i nie ma tej możliwości), a chciałem mieć jednakowo w obydwóch:

___

_____Jako, że nie mam oryginalnych manometrów, postanowiłem zastąpić dwa najbardziej przydatne, czyli od cylindra hamulcowego i przewodu głównego, amperomierzem i woltomierzem WN z ST44 ze zmienionymi na odpowiednie tarczami, które muszę jeszcze zrobić. W nich też zamontowałem podświetlenie, ale tutaj użyłem tylko dwóch diod z taśmy na każdy miernik, więc musiałem też zmienić rezystor. W tym przypadku ze 151 Ohm powinno być na 302 Ohm, ale dałem 330 Ohm, bo akurat taki miałem. W zasadzie są to dwa rezystory 100 Ohm i 230 Ohm połączone szeregowo. I tak będę dokładać jeszcze jakiś potencjometr do tych "manometrów" i amperomierzy, bo świecą trochę za jasno:

____

_____Mam jeszcze zrobioną obudowę lampek CA/SHP, ale górną część i boki prawdopodobnie zamienię z płyty OSB na pilśniową, bo teraz jest to trochę za grube. Jedna żarówka jest chwilowo podłączana wtyczką do gniazdka:

___

Do góry


(23.02.2014r.)

_____Skończyłem mocowania łożysk i zamontowałem wały z tarczami enkoderów oraz część mechanizmów ustalania pozycji:

__

Do góry


(20.07.2014r.)

_____Prawie już zrobiłem mechanizmy ustalania pozycji nastawników (zdjęcie 1., 2. i 3.), ale zębatki wyciąłem z zaślepek kanalizacyjnych, bo płyta OSB się wyszczerbiała, a ramiona zapadek z paneli podłogowych, aby mocniejsze były mocowania uchwytów na sprężyny. Zamontowałem też nowe tarcze do manometrów (zdjęcie 4. i 5.) oraz zaprojektowałem i zbudowałem dwa sterowniki: SDKW (Sterownik Dźwigni i Kół Wielopozycyjnych) (zdjęcie 6.), który może służyć np. do podłączenia nastawników zarówno do kontrolera PoKeys jak i do klawiatury, a także SPLS (Sterownik Przyciemnienia Lampek Sygnalizacyjnych) (zdjęcie 7.) - oprócz przyciemniania kontrolek np. podczas jazdy w nocy steruje też nimi po podłączeniu do PoKeys lub portu LPT komputera przez dodatkowy układ scalony z rezystorami. Schematy i dokładniejsze opisy zamieszczę po skończeniu testów, ponieważ muszę wprowadzić jeszcze kilka zmian. Ponadto udało mi się zdobyć prawie wszystkie wymiary pulpitu, więc kiedy zrobię jego rysunki w skali, to oczywiście też je tutaj udostępnię. A oto zdjęcia i filmy z wstępnych testów:

______

_

Do góry


(11.01.2015r.)

_____Od ostatniej aktualizacji sporo się zmieniło. Udało mi się skompletować większość potrzebnych części, zamontować je w wyciętych z płyty pilśniowej panelach i podłączyć kontrolki do kolejnych zrobionych SPLSów. Do sterowania lampkami CA/SHP służą osobne sterowniki przyciemniające w inny sposób. Kontrolka wysokiego rozruchu jest sterowana analogowo bez użycia PoKeys, a na podstawie innych zależności. W SDKW będę musiał zamienić przekaźniki na tranzystory, bo przy szybszym kręceniu nastawnikiem układ gubi pozycje lub nawet zaczyna wysyłać sygnały w drugą stronę. Niepodłączone na razie elementy, jak np. nastawnik bocznikowania, syrena czy kran hamulca pomocniczego są teraz sterowane z przycisków i potencjometru obok przycisku CA/SHP. Ponadto w przygotowaniu jest SBCS (Sterownik Buczka CA/SHP), który puki co cały czas udoskonalam oraz wstępne rysunki techniczne mechanizmu nastawników. Planuję też kolejne sterowniki. Niestety okazało się, że brakuje mi jeszcze kilku ważnych wymiarów pulpitu, więc nie mogę jeszcze zbudować całej zielonej "skrzyni". Poniżej zdjęcia i filmy z testów całości:

___

_

Do góry


(30.08.2015r.)

_____Od ostatniego czasu udało mi się skompletować wyłączniki samoczynne, manometry, a dzięki uprzejmości pewnej osoby także mierniki elektryczne. Nadal jednak brakuje mi kilku hebelków. Wykończyłem też dolną część kolumny nastawników, natomiast w trakcie budowy jest jeszcze górna pokrywa. Tak jak ostatnio pisałem, przerobiłem SDKW na wersję tranzystorową i działa ona znacznie lepiej. Jeśli nawet zdarzy się "zgubienie" pozycji, to przynajmniej nie są już wysyłane sygnały obracające nastawnik w przeciwną stronę niż zamierzona. Finalizacji doczekał się także SBCS. Ma on aż trzynaście przekaźników (na filmie widać czternaście, bo dopiero podczas testów jeden okazał się niepotrzebny), ale zależności do spełnienia też było dosyć trochę. Mając już woltomierz i amperomierz NN zrobiłem też do nich tymczasowy sterownik. Wskazania przy załączaniu i wyłączaniu przetwornicy są mniej więcej prawidłowe dla lokomotyw ET41 oraz EU07 303E. Nie robiłem go na płytce PCB, ponieważ staram się zmierzać raczej w kierunku EU07 4E, gdzie prawdopodobnie jest trochę inaczej podczas wyłączania przetwornicy. Ponadto ten sterownik ma jeszcze kilka niedoskonałości. Poniżej zdjęcia i filmy przedstawiające to wszystko:

___

_ _

_____Jeśli chodzi o plany na przyszłość, to najpierw zamierzam skończyć pokrywę kolumny nastawników i zrobić jeszcze kilka charakterystycznych elementów pulpitu, takich jak lampki CA/SHP, zawory syren, kran hamulca pomocniczego FD1 i manipulator radiotelefonu. Później zajmę się budową samego pulpitu, czyli całej tej zielonej "skrzyni" i kiedy wszystko będzie już działać, zabiorę się za tworzenie wspomnianej we wstępie instrukcji wykonania takiego urządzenia. Oczywiście nadal będę też co pewien czas wstawiać zdjęcia i filmy z postępu prac.

Do góry


Pomysły innych użytkowników forum symulatora MaSzyna znajdują się tutaj.
Ogólna lista pulpitów stworzonych do tego symulatora jest natomiast tutaj.

Autor: miko22

Do góry

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Polecamy

Symulator Pojazdów Szynowych MaSzyna

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie